Lootoseõis

LOOTOSE SÜMBOOLIKA

 

Roosa lootoseõisLootos on väga kaunis ja ilus lill. Sellel on suurepärased tekstuurid ja väga mahe aroom. Lisaks kaunile väljanägemisele on selle ka väga jõuline energia, mida ta endaga kaasas kannab.   

Lootose taim on mitmeaastane veetaim, mis õitseb toitaineterikastes hägusates tingimustes. Seda taime võib leida kogu Indias, Ida-Aafrikas, Kagu-Aasias ja Austraalias. Lootos on saadaval erinevates värvides, nagu valge, roosa ja haruldane sinine. Sinine lootos kasvab ainult Himaalaja mäestikus. 

Lootosed juurduvad muda sisse, nende pikad varred ulatuvad ülespoole, et leida vee tipp. Seal kasvavad lopsakad õied ja lootose õitsemisel rulluvad õied ükshaaval lahti. Kroonleht kroonlehe haaval väljub igaüks põlisena mudasest veest tänu kaitsvale väliskattele, mis tõrjub mustust ja vett. Need päeval õitsevad taimed sukelduvad ja sulguvad öösel ning ärkavad igal hommikul uuesti vee kohal. 

Lootos religioonides 

Lootoslilli kujutati sümboolselt juba Vana-Egiptuses, kus valged ja sinised lootosed on tavalisemad. Egiptuses oli lill tuntud kui Seshen ja seda seostati Egiptuse jumalatega. Kuna lootos tõusis veest välja, jälgis päikese liikumist ja seejärel sulgus tagasi ja naasis vette, et järgmisel päeval seda protsessi korrata, seostati lootost päikesejumala Ra-ga. 

Lootoseõie tähtsus on hinduistlikes ja budistlikes kultuurides oluline. Isegi iidsetes Hiina kultuurides peetakse lootoseõisi kuninglikkuse ja terviklikkuse sümboliks. Lootose tähtsust võib näha paljudel Hiina portreedel, kus kuningas või kuninganna hoiab lille. Isegi iidsetes India kultuurides on lootoseõit kasutatud jumalate ja jumalannade kummardamiseks. Paljud suurepärased joogid kasutasid oma meditatsioonides lootost, kuna see aitas neil paremini keskenduda ja loob väga elava õhkkonna. Kõigis idapoolsetes kultuurides tähistab lootoseõis taassündi, mõistust, õiglust ja puhtust. 

Lootos on ainus lill, millel on kahe riigi rahvuslille staatus. Lootos on nii Vietnami kui ka India rahvuslill. India kultuurides on lootoseõie taga puhtus ja mõistus. Kuna Vietnamis domineerib budistlik kultuur, on lootos ka nende rahvuslill. Gautam Buddha hoidis virgumise saavutamisel lootost süles. 

Lootose sümboolika 

Lille taga olevad tähendused on seotud mudasest veest välja kasvanud lootose sümboolikaga. Lillede juured ankurdavad ta mudasse, kuid lill tõuseb oma hägusest keskkonnast kõrgemale, õitsedes ühe kroonlehe kaupa. Nende ainulaadsete kasvutingimuste põhjal on lootoseõiel palju sümboolseid tähendusi. 

 • Lootos tähistab vaimset valgustumist. Hoolimata räpasest keskkonnast ja mudasest veest, millesse see juurdub, tõuseb lootos kõigest kõrgemale, et kaunilt õitseda, näoga päikese poole. See sümboliseerib materiaalsest maailmast üle saamist ja kannatuste mudasest veest väljumist, et jõuda vaimse valgustuse ja tarkuse poole. 
 • Lill sümboliseerib eraldumist, kuna lootos eraldub veest ja räpast, mis määrdub tema keskkonda. See sümboolika on meeldetuletus eraldada end asjadest, mis võivad meie hinge määrida, ja keskenduda selle asemel olulistele asjadele, nagu tarkus, suhted ja vaimne valgustumine. 
 • Lootosed sümboliseerivad ka ülestõusmist ja uut algust. Lill tärkab hommikul, alles selleks, et öösel sulguda ja tagasi vette kaduda. hommikul taastub uus õis ja jätkab tsüklit. See kujutis muudab lootose matustel tavaliseks lilleks. See on ka põhjus, miks lill oli Egiptuse sümboolikas populaarne. 
 • Lootos sümboliseerib puhtust ja selgust, kuna see suudab väljuda hägusest veest puhtana ja määrdumata. Eelkõige esindab lill inimhinge puhtust, kuna lille keskpunkti ei saa kunagi rikkuda tema teekond ega ka igapäevane kokkupuude häguse veega. 
 • Lootoseõis õitseb aeglaselt üks kroonleht korraga, mis on sarnane vaimse valgustumise saavutamiseks vajalike järkjärguliste sammudega. Selles mõttes on lootos isikliku arengu sümbol. Hoolimata kroonlehtede värvist on kroonlehtede keskosa tavaliselt kollane, mis tähistab valgustatuse eesmärki. 
 • Lootost on seostatud ka looduse ja naiselikkusega. Mõned kasutavad neitsi sümboliseerimiseks lootosepunga. Seevastu täiskasvanud lill on küps, seksuaalselt kogenud naine.
 • Lootos on ka suurepärane näide iseendale truuks jäämisest ja sellest, kes sa oled. Sõltumata hägusest veest ja keskkonnast jääb lootos maapinnale, uhke selle üle, mis ta on, ja siiski osa oma keskkonnast. See kaunistab seda ja muudab selle paremaks lihtsalt kohalolekuga. Lootose pung

 

 

 

 

Lootose värvid 

Igal lootose värvil on erinev tähendus, nad sümboliseerivad erinevaid energiaid. 

Sinine lootoseõis

 • PUNANE lootoseõis tähistab armastust, hoolitsust, kiindumust ja muid romantilisi tundeid. 
 • VALGE lootoseõis sümboliseerib rahu, puhtust ja rahulikkust. Valged lootosed on tuntud ka kui maailma emakas ning esindavad vaimu ja hinge puhtust. 
 • SININE lootoseõis, mis on kõige haruldasem, sümboliseerib vaimu võitu tarkuse ja teadmiste üle. See esindab ka tervet mõistust, tarkust ja teadmisi. 
 • ROOSA lootoseõis sümboliseerib vaimset teed ja valgustumist. Valge sümboliseerib Bodhit, mis on valgustatuse seisund. Kaheksa kroonlehega lootost on kujutatud lillana ja see tähistab Buddha kaheksakordset teed õilsa tõe poole, mida tuntakse ka eneseärkamise teena. Purpurset lootost peetakse teega seotuse tõttu müstiliseks ja vaimseks. 
 • Kui tõeline vaimne valgustumine on saavutatud, tähistab seda KULDNE lootos.

Lootoseõis on ilus võimas sümbol. Lootose paljud tähendused ja religioossed seosed muudavad selle suurepäraseks valikuks kunstiteoste, ehete, rõivaste ja dekoratiivmotiivina.

Kuigi lootose sümboolika on juurdunud mitmes religioonis, on sümbol muutunud universaalseks ja seda võivad kasutada kõik, olenemata nende usulisest kuuluvusest. 

Tänapäeval on lootos endiselt üks populaarsemaid ehte- ja moesümboleid. Seda kasutatakse sageli ripatsites, sõrmustes, käevõrudes ja kõrvarõngastes . Kujutist saab stiliseerida ja kujutada mitmel viisil, sealhulgas avatud õitsemise või suletud pungana. See on populaarne ka budistlike või vaimsete ehete puhul. 

Lotose ehted on ka suurepärane kingiidee. Kingitus täisealisele inimesele on see meeldetuletus, et tuleb jääda maandatud ja iseendale truuks, püüdes samal ajal ülespoole. 

Inimese jaoks, kelle elus on raske periood, on lootos sümboliks raskustest ja raskustest üle saamisest, hoides samal ajal oma vaimu puutumatuna. 

Romantilise kingitusena kallimale kujutab lootos sihikindlust oma suhtest kinni hoida ja valmisolekut koos kasvada. 

Valge lootoseõis

Shopping Cart